Gdzie i kiedy

Już wkrótce w Biedronce odbierzesz receptę na książki

Biedronka rozpoczyna kolejny projekt, który ma na celu promowanie czytelnictwa. Już 14 i 15 września br. w kilkunastu miastach Polski odbędzie się 50 eventów w ramach  akcji „Ostry Dyżur Literacki”. Wyjątkowa akcja skierowana do dzieci i ich rodziców organizowana jest we współpracy z Fundacją „Czas Dzieci”. Każde dziecko, które weźmie w niej udział, otrzyma zalecenia, które pomogą rozwijać kompetencje czytelnicze, a także symboliczną receptę na książkę.


„Ostry Dyżur Literacki” to akcja, w ramach której w wybranych sklepach Biedronka zostanie zaaranżowany gabinet lekarski. Ubrani w kitle lekarskie eksperci w dziedzinie literatury dla dzieci związani z Fundacją „Czas Dzieci” przeprowadzą wywiad z dzieckiem i jego rodzicem, a następnie zarekomendują im wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych „małego pacjenta”. Zalecane dzieciom tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane będą symbolicznie na receptach.


– Promowanie czytelnictwa jest jednym z naszych głównych celów, które konsekwentnie od lat realizujemy. Wierzymy, że nietypowa formuła tej akcji sprawi, że uda nam się zaciekawić dzieci i przekonać je, że czytanie nie musi być nudne. Z kolei dla tych, które od książek nie stronią, diagnoza okaże się zachętą do sięgnięcia po kolejne wartościowe tytuły – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik do spraw społecznej odpowiedzialności biznesu w Jeronimo Martins Polska.


Organizatorzy „Ostrego Dyżuru Literackiego” podkreślają szczególną rolę właściwego doboru książek. W czasie trwania akcji w sklepach sieci Biedronka dostępna będzie specjalna oferta książek dla dzieci najlepszych polskich i zagranicznych autorów. Wśród nich znajdą się m.in. publikacje Andrzeja Maleszki, Wojciecha Widłaka, Grzegorza Kasdepke, Renaty Piątkowskiej, Adama Wajraka, Tomasza Samojlika, Michała Rusinka, Roalda Dahla, a także artystyczne publikacje Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wiele z nich to tytuły z tzw. „Złotej Listy” Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.


– Bardzo istotne jest, by podsuwać dziecku książkę, która je zainteresuje, a jednocześnie będzie osadzona w przestrzeni postrzegania przez nie świata, będzie pasowała do jego zainteresowań, pomagała rozwiązać problemy i rozwijała pasje. Rodzicom często trudno jest na bieżąco śledzić bardzo szybko rozwijający się rynek literatury dla dzieci, dlatego „Ostry Dyżur Literacki” pomyślany jest jako kierunkowskaz dla nich – mówi Agnieszka Karp-Szymańska, prezes zarządu Fundacji „Czas Dzieci”.


Biedronka na rzecz promocji czytelnictwa

Popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych to jeden z priorytetów działalności społecznej sieci Biedronka. Biedronka od kilku lat organizuje konkurs na książkę dla dzieci „Piórko”, w którym biorą udział debiutujący pisarze i ilustratorzy. Wydane w jego ramach bajki zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników i sprzedały się łącznie w blisko 130 tys. egzemplarzy.

 

Lekarzy Ostrego Dyżuru Literackiego spotkacie

 

14. (piątek)  września w godz. 15:00 - 18:00  
15. (sobota) września w godz. 11:00 - 17:00  


Lista sklepów objętych akcją:

 

Wrocław
Piatek:
ul. Armii Krajowej 37 
ul. Sarnia 1
ul. Horbaczewskiego 22 

Sobota:
ul. Marcellego Bacciarellego 5 
ul. Sarnia 1 
ul. Wilanowska 25

 

Warszawa
Piątek
ul. Abrahama 1
ul. Światowida 53E
ul. Warszawska 42
Sobota
Ul. Zwycięzców 40
ul. Syta 100
ul. Bokserska 61

 

Kraków
Piątek:
ul. Balicka 157
ul. Drukarska 2
ul. Powstańców 3
ul. Zygmunta Glogera 22
Sobota:
Ul. Łokietka 136 zespół Oli
ul. Juliana Ursyna Niemcewicza
ul. Łużycka 43F - zespół weroniki
ul. Lipska 28

 

Grudziądz
Piątek
ul. Mieszka I 3
Sobota
ul. Astrowa 2

 

Rzeszów
Piątek
ul. Leska 2
Sobota
ul. Strażacka 27E

 

Myślenice
Piątek i Sobota
ul. Słowackiego 70

 

Gdynia
Piątek:
ul. Morska 70A/B
ul. Unruga
Sobota:
ul. Płk Dabka
ul. Karmelicka 1

 

Gdańsk
Piątek:
ul. Wielkopolska 62
ul. Startowa 14
ul. Rzeczypospolitej 33
Sobota:
Ul. Beethovena 11A
ul. Piecewska 26
ul. Jabłoniowa 46

 

Katowice
Piątek:
ul. Kijowska 42
ul. Radockiego 150
Sobota:
ul. Uniczowska 20
ul. Kępowa 56

 

Dąbrowa
Piątek:
ul. Katowicka 1B
Sobota:
ul. Konopnickiej 50

 

Sosnowiec
Piątek:
ul. Główna 17B
Sobota:
ul. Braci Mieroszewskich 50

 

Częstochowa
Piątek
ul. Radomska 4A
Sobota
ul. Sabinowska 92

 

Bytom
Piątek
ul. Łużycka 1
Sobota:
ul. Sandomierska 10

 

Będzin
Piątek
ul. Niepodległości 3
Sobota
ul. Piłsudskiego 83

Gdzie i kiedy – pozostałe:

Napisz co mylisz o akcji:
© Fundacja Czas Dzieci 2021